VPLYV JÓDU NA PLODNOSŤ

Jód je stopový prvok, nevyhnutný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré zaujímajú kľúčové postavenie v regulácii energetického metabolizmu. Jód zohráva dôležitú a nezastupiteľnú rolu pri tvorbe hormónov štítnej žľazy, ktoré riadia v každej bunke nášho tela premenu základných živín na dostatočné množstvo energie pre jej rast, existenciu a funkciu, sú teda tiež jedným z hlavných činiteľov nutných pre normálny vývoj mozgu.

Dostatočné množstvo jódu pre organizmus je nevyhnutné predovšetkým pre bábätko počas vnútromaternicového vývoja, pre dieťa po narodení do troch rokov, ďalej v období dospievania, v tehotenstve a pre kojace ženy.

Joda Organika plodnosť

Štítnej žľaze sa právom hovorí brána zdravia. V nej prebiehajú zložité procesy, ktorých výsledkom je tvorba hormónov tetrajodtyronínu T4 a trijodtyronínu T3 a ich uvoľnenie do obehu. Bez prítomnosti jódu však nie je štítna žľaza schopná tvoriť tieto hormóny.

Štítna žľaza pri nedostatku jej hormónov alebo nedostatočnej stimulácii tkanín hormónmi spôsobuje nízke bazálne teploty, neobvykle dlhé cykly, anovulačné cykly, predlžený výskyt akože plodnejšieho hlienu, silné menštruácie, neobjasnenú neplodnosť, spontánny potrat alebo nízku sexuálnu túžbu.

Zvýšená funkcia štítnej žľazy tiež spôsobuje neplodnosť, vyskytuje sa však zriedkavejšie ako znížená funkcia. Akýkoľvek posun od normálneho fungovania štítnej žľazy úzko súvisí so zmenou plodnosti.

Tehotenstvo

Nedostatočná luteálna fáza

Ak vaše hormóny nefungujú dostatočne dobre, môže vaša luteálna fáza byť krátka, prípadne budete mať pred či pomenštruačné špinenie, slabý vzostup bazálnej teploty, problémy s množstvom hlienu (teda málo alebo veľa), amonoreu alebo neobjasnenú neplodnosť.

Nepravidelná menštruácia alebo dokonca diagnostikovaná neplodnosť môže súvisieť – bez ohľadu na to, či dojčíte, alebo už menštruujete – s prejavom nadmerného vylučovania prolaktínu – čo sa prejavuje poruchou luteálnej fázy. Výnimkou sú ženy v prechode, kedy je krátka luteálna fáza prirodzenou súčasťou zmien plodnosti.

Nedostatok jódu spôsobuje vznik nových civilizačných ochorení, či duševnú zaostalosť u detí. Počas tehotenstva znamená pre ešte nenarodené dieťa vážne ohrozenie vývoja mozgu a centrálneho nervového systému, čo už nie je možné napraviť v ďalšom období života. Nedostatok jódu spôsobuje tiež poruchy učenia u detí, únavu, poruchy sústredenia, spomalené reflexy, znižovanie IQ, oslabovanie imunitného systému, vznik niektorých rakovinových ochorení a nádorov, zníženie úrovne hemoglobínu v krvi – anémiu, bronchitídu, depresie a vnútorný nepokoj, u žien poruchy menštruačného cyklu, problémy s tehotenstvom až neplodnosť.

U mužov spôsobuje nedostatok jódu poruchy plodnosti, priberanie na hmotnosti, u žien najmä počas klimaktéria, poruchy sexuálneho vývoja, pocit chladu v končatinách, bolesti a kŕče svalov, lámavé nechty, vypadávanie vlasov, opuchy, napr. v oblasti očí, suchú pokožku a zápchu.

Zvlášť nebezpečný je ťažký nedostatok jódu v tehotenstve a v raných fázach života dieťaťa, ktorý môže viesť k vážnemu a trvalému poškodeniu vývoja centrálnej nervovej sústavy – kreténizmu. Aj nižší stupeň nedostatku jódu v materskom organizme a ranom detskom veku negatívne ovplyvňuje správny duševný a telesný vývoj s následnými problémami pri učení a chápaní, s možným znížením inteligencie. Nedostatok jódu spôsobuje aj poruchy sluchu.

Joda Organika tehotenstvo

+ Jód prispieva k správnej funkcii nervového systému a správnej tvorbe hormónov štítnej žľazy, ktoré ovplyvňujú množstvo kľúčových pochodov v našom tele. Základnou stavebnou zložkou hormónov štítnej žľazy je jód, ktorého nedostatok môže funkciu štítnej žľazy nepriaznivo ovplyvniť.

+ Tehotné ženy potrebujú výrazne viac jódu v potrave ako zvyšok populácie. Doporučená denná dávka jódu pre bežnú populáciu je 150 mikrogramov denne. U tehotných a dojčiacich žien by sa mal denný príjem jódu zvýšiť o 100 – 150 mikrogramov denne. Minimálna potreba sa zvyšuje na úroveň 250 mikrogramov denne. Hormóny štítnej žľazy, v ktorých je zabudovaný jód sú pritom nevyhnutné pre vývoj organizmu už od skorého vnútromaternicového štádia.

+ Jód je hnacím motorom tejto žľazy s vnútornou sekréciou, ktorá hrá úplne zásadnú úlohu pri správnom vývoji mozgového tkaniva plodu aj v období detstva. Štítna žľaza plodu sa vyvíja od 12. týždňa tehotenstva a od 16. týždňa tehotenstva začína vyrábať vlastné hormóny. Preto je dôležité, aby matka mala už v prvých týždňoch tehotenstva dostatok jódu. V období tehotenstva je bábätko úplne odkázané na prívod jódu od matky a to platí aj po dobu plného dojčenia. Štítna žľaza okrem toho prispieva k normálnemu rastu, telesnému vývoju a k pohlavnému dospievania. U žien má vplyv na plodnosť.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnil odporúčané výživové dávky pre obyvateľov Slovenskej republiky, ktoré potvrdzujú potrebu jódu pre všetky vekové kategórie obyvateľov vrátane detí od narodenia. Tehotným ženám sa odporúča zvýšený prísun jódu.

tabulka jod 1 tabulka jod 2 tabulka jod 3

Top
0

Your Cart