O 5 min 12

„Smiešne, zbytočné zvolanie.“ „Ďalší, čo chcú niečo predať.“ Tak nejako možno víria myšlienky v hlavách ľudí. „Zbytočne robia paniku,“ poviete si. S nami ľuďmi je to jednoducho tak. Nepočúvame okolie, nepočúvame seba a mnohokrát nepočúvame ani hlas vlastného srdca. Odpovedzte sami sebe na jednoduchú otázku: „Koľkokrát Vás Váš vnútorný hlas pred niečím varoval alebo k niečomu nabádal a Vy ste ho nepočúvali?“ A výsledkom bolo, že daná vec dopadla presne tak, ako Vás nabádal Váš šiesty zmysel a Vy ste potom rozmýšľali nad tým, prečo ste sa ním neriadili. Pozrime sa, kam smeruje život na našej Zemi. Čo všetko sme zničili, čo všetko sme vybudovali. Niečo je v poriadku, niečo nás trápi. Vzhľadom na vývoj civilizácie a spôsob nakladania s prírodnými zdrojmi, zdá sa byť výrok indiánskeho náčelníka: „Keď zomrie posledný strom, posledná rieka bude otrávená a posledná ryba bude ulovená, až potom si uvedomíme, že z peňazí sa nenajeme,“ priam proroctvom. (Seattle r. 1854).

A takýmto devastačným zničujúcim spôsobom pristupujeme aj k vlastnému telu, k jeho vnútru. Môžeme sa tomu zasmiať. No lepšie bude sa nad tým zamyslieť. A nielen to. Niečo s tým treba urobiť. Pýtate sa čo? Začnite, či ešte lepšie začnime, každý sám u seba. Nevyhoďme smeti z auta na ulicu, namiesto autom prejdime 100 metrov pešo, nesvieťme v miestnosti, v ktorej práve nie sme, pime čistú vodu, dajme si za lyžicu jódu. Návodov a možností je množstvo. Len začnime a pôjde to samo. Každý deň len trochu. A ako toto všetko súvisí s organickým jódom? Všetko je jednoduché, všetko so všetkým súvisí. To, čo je pre človeka voda, to je pre naše telo a náš organizmus organický jód. Kedy potrebuje človek vodu? Neustále. Od plodu až do svojich posledných chvíľ. A kedy potrebujeme jód? Tak isto ako vodu. Vždy. Voda je život. Jód je život. Vysvetlenie tejto vety začnime u matky a jej plode „v brušku“. Dieťa je v brušku vo vode a matka mu prijímaním stravy dodáva výživu. Plod potrebuje jód. Toto tvrdenie nie je výmysel. Je výsledkom dlhoročných výskumov, ktoré preukázali, že plod potrebuje pre svoj správny a zdravý vývoj organický jód, čím sa predchádza duševnej poruche –  kretenizmu. Opäť budeme písať stručne a zrozumiteľne, pretože téma je veľmi široká a vysoko odborná. V každom okamihu nášho života potrebuje náš organizmus organický jód. Po narodení potrebujeme jód pre náš ďalší správny vývoj. Ako vieme, od narodenia až po ukončenie puberty, dochádza v našom organizme k budovaniu a vývoju všetkého, čo v ďalšom a neskoršom živote potrebujeme. Do ukončenia puberty je to však v prvom rade správny vývoj, zdravý vývoj a to tak celého endokrinného systému, jeho fungovania a tvorby hormónov ako aj správny vývoj kostí, zubov, nechtov, vlasov, tvorba imunitného systému a samozrejme aj správny vývoj srdcovo-cievneho systému. Obdobie dospelosti a produktívneho veku je naplnené vysokou aktivitou – pracovnou aj športovou. Udržiavanie zdravia v tomto čase tiež predpokladá dostatok organického jódu.

V čase dospelosti sa dostávame aj k obdobiu reprodukcie (spojením muža a ženy prichádza k oplodneniu vajíčka v lone matky, tehotenstvu a pôrodu). Správna a zdravá spermatogenéza (tvorba mužských spermií) a zdravé vajíčko vo vaječníkoch matky sú po oplodnení prvým predpokladom pre zdravý zárodok, zdravé embryo. Náš produktívny vek je známy aj ako obdobie častého stresu. Pri strese je náš organizmus náročnejší na „spotrebu“ jódu. Z tohto dôvodu je zrejmé, že jód potrebujeme aj v tomto čase. V seniorskom veku si prísunom organického jódu jednak udržiavame zdravie, predchádzame osteoporóze, cukrovke, vysokému krvnému tlaku, zvýšenému cholesterolu, uchovávame si čisté a pružné cievy, udržiavame si dobrú pamäť a celkovo dobrú vnútornú kondíciu nášho organizmu. Pre zrozumiteľnosť uvádzame aj názorovú ukážku (viď obr.) toho, kedy a na čo náš organizmus zúžitkováva prísun jódu v jednotlivých etapách nášho života.